Mulligan koncepció szerinti aktív manuálterápia

A Mulligan KONCEPCIÓ, aktív manuálterápiás megoldás fájdalom nélkül

A Mulligan Koncepció egyedülállóan egy fájdalommentes, gyorsan és egyszerűen kivitelezhető manuálterápiás kezelési eljárást nyújt a neuromusculoskeletalis mechanikai problémák kezelésére mozgásbeszűkülés és fájdalom esetén. A koncepciót az új-zélandi Brian Mulligan hívta életre, majd manuálterápiás módszerek közé emelte.

Mulligan manuálterápia – ‘Mobilizáció mozgással’

Mulligan szerint az ízületben egy pozíciós hiba van, és ha ezt korrigáljuk, akkor a beteg fájdalom nélkül tudja végezni a mozdulatot. A lényeg a fájdalommentes aktív mozgás, mely az agy számára a legerősebb input. Ha egy megtartott fájdalommentes helyzetben végeztetjük a mozgást, beindíthatunk egy körfolyamatot, mellyel gyorsabb és tartósabb állapot javulást érhetünk el.

A terapeuta a pácienstől kért aktív mozgás közben egy megtartott kiegészítő mozgást/irányt kivitelez, valamint szükség esetén a mozgás végén egy túlnyomást alkalmaz a maximális kezelési eredmény elérése érdekében. Így a pozíciós hibát a passzív mobilizáció és a páciens által kivitelezett aktív mozgás segítségével korrigálja.

Elsődleges szempont a fájdalommentesség, így a kivitelezés fájdalommentes helyzetben történik. A módszer nagy előnye, hogy az eddig fájdalmas mozgásirányt a pácienssel a fájdalom ‘elvételével’ (a fent említett kiegészítő mozgás/irány megtartásával) engedi kivitelezni. A páciens újra bízhat abban, hogy fájdalom nélkül képes kivitelezni a mozgást, ezáltal az eddig fájdalmas mozgás elleni védekező mechanizmusok is kikapcsolódhatnak.

A fájdalommentes kivitelezés mellett a módszer sajátossága a passzív mobilizáció és az egyidejű aktív mozgás. Ebből a kombinációból jöttek létre a végtagok kezelésére a “Mobilisation with Movement” (MWMs) technikák, a gerinc kezelésére pedig a “Sustained Natural Apophyseal Glide” (SNAGs) technikák. Megfelelő indikáció esetén, az MWMs és SNAGs technikák segítségével azonnali és hosszantartó eredmény érhető el.

A manuálterápiás módszer alkalmas akut rándulások, krónikus, fájdalmas, beszűkült ízületek, nyak-, hát- és derékfájdalom, túlerőltetésből származó problémák (teniszkönyök), valamint fejfájás és szédülés kezelésére.

A mobilzáló eljárások mellett tape-technikák és önmobilizációs gyakorlatok teszik átfogóvá, és hosszútávon is eredményessé a módszert. 

(forrás: www.mulligan-koncepcio.hu)