GYÓGYTORNA

GYÓGYTORNÁVAL A TELJESEBB ÉLETÉRT

Ízületi fájdalmak, Izomfájdalmak, Sérülés / műtét utáni állapotok

A gyógytorna az orvosi terápia legősibb ágának, a fizioterápiának a része, amely a természet energiáit használja fel a gyógyításhoz. A gyógytorna hatékony kezelési módszer a legtöbb mozgásszervi panasz esetében.  Szerepe van a megelőzésben, a gyógyításban, alkalmazzuk a rekreációban és a rehabilitációban.

A gyógytorna egészségügyi szakmai tevékenység, mely célja a mozgásszervi károsodás, és a funkciózavar helyreállítására, a fájdalom csökkentése/ megszűntetése és a mozgásképesség fejlesztése által az életminőség javítása.

A gyógytorna személyre szabott mozgásterápia, melyet az egyéni igényekhez és fizikai állapothoz igazítunk. Egyéni igényektől függően specifikus gyakorlatokat használunk, melyeknek célja lehet a megfelelő izmok megerősítése, nyújtása, az ízületi mozgásterjedelem fokozása, az egyensúly és a koordináció fejlesztése. A gyógytorna foglalkozások mellett a megtanult gyakorlatok otthoni végzése fontos része a terápiának

 

A gyógytorna célja

Az eljárás megjelenése óta a rengeteget fejlődött a tudomány és a gyógytorna kezelések is, azonban a lényeg nem változott. 

Az elsődleges célunk továbbra is:

  • a fájdalom csökkentése,
  • az ízületi mozgások optimalizálása,
  • az izomműködés helyreállítása,
  • az állóképesség javítása

A gyógytorna kezelések során nem csak különböző gyakorlatokat végzünk, hanem segítünk pácienseink számára elsajátítani azokat a technikákat, amelyekkel egyedül is sokat tehetnek a panaszaik csökkentése, megszüntetése érdekében.

A kezelés előnyei, elérhető eredmények:

  • Funkcionális képességek fejlesztése, helyreállítása
  • Az általános egészségügyi állapot javulása
  • Műtét utáni gyorsabb rehabilitáció
  • Az ízületek mozgásterjedelmének javulása
  • Stabil ízületek – fájdalommentes mozgás
  • Egyensúly és koordináció fejlesztés
  • Állóképesség javítás
  • Önterápia oktatása
  • Visszavezetés a sportba

Az inaktivitásról

Az inaktivitás (akut fájdalom, csonttörés vagy műtét miatti mozgáshiány) következtében izomsorvadás lép fel, mert a “nem használt” izom gyorsan veszít tömegéből és erejéből. Az izomzat megvékonyodása és meggyengülése már néhány hetes kényszerpihenő után is bekövetkezik. Így amikor ismét lehetséges lenne a mozgás, gyengének és nem terhelhetőnek érezzük magunkat. Ez különösen nagy problémát jelent a rendszeresen sportolóknál, mert egy kisebb sérülés következtében 2-3 hét alatt elveszíthető a korábban fáradságos edzésekkel, hónapok alatt megerősített izomtömeg és felépített izomerő.  

Az izomerő és izomtömeg megtartását az izom rendszeres használata biztosítja. Ha az izom 1-2 hét alatt nem kapja meg a korábbi terhelést és mozgást, akkor gyorsan sorvadni kezd. Az izomtömeget és izomerőt a test a rendszeres igénybevételhez alakítja. Az edzés egy jelzés a szervezetnek arra, hogy az izmok erejét és tömegét a megnövekedett igénybevételhez optimalizálja. Az izomsorvadás megelőzése a legfontosabb és a mai szemléletek szerint a gyógytorna már szinte a sérülés, baleset, műtét után azonnal elkezdhető. Ezért téves az a szemlélet, hogy pihenni kell!

Gerincfájdalom (nyaki, háti, ágyéki, farokcsonti) 

Mindenki életében legalább egyszer előfordul a gerincfájdalom. Kérem ne ijedjen meg attól, ha az MR felvétel elkészülte után azt a diagnózist hallja az orvosától, hogy discus hernia, vagy gerincsérv! Az Amerkiai Geringyógyászati Társaság kijelentette, hogy nem érdekes az MR. Ugyanis nem lehet tudni, hogy mi az oka annak, hogy 10 ugyanolyan MR felvételből 8 betegnek semmi baja, a 9. azt mondja, hogy kicsit fáj reggel a dereka vagy a nyaka, aztán bejáratódik, a 10. pedig nem tud felkelni a fájdalomtól. Csak a tünetek számítanak! Ebből az állapotból gyógytornával meg tud gyógyulni! A gerinc akut fájdalmainál (lumbágó, nyaki vagy háti panaszok) – érdemes az első héten fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és izomlazító gyógyszereket szednie, de ha a fájdalom ezidő alatt nem csökken vagy nem szűnik meg, mindenképp érdemes felkeresnie, hogy elkezdhessük az egyénre szabott és aktuális állapotának megfelelő gyógytornát. A gerinctorna NEM FÁJHAT, figyelje a testét! A fájdalom tünet, azt jelzi, hogy valami gond van, én soha sem dolgozom ellene! Minden olyan gyakorlat, ami jól esik, az jó, aminél pedig nem tudja eldönteni, hogy jó-e vagy rossz, az rossz. A gerincfájdalom (klasszikusan a nyak vagy a derék) mindig ijesztő. Ebben az állapotban senki sem tudja a megszokott hétköznapjait élni, mert nem tudja, hogy mikor hasít belé a fájdalom, és hogy tudja azt elkerülni, illetve mivel tehet jót magán. Keressen fel, segítek! Napról-napra jobban fogja érezni magát és ura lesz a saját testének. 

Végtagműtétek, végtagtörések

A végtagműtétek, törések gyógytorna kezelése azonnal megkezdhető. Ilyenkor az érintett ízülettel szomszédos, az esetleges rögzítésen (brace, gipsz) túlérő ízületek mozgástartományának és izomerejének megőrzése a cél, emellett az izometriás tornával (ízületi mozgás nélküli izomfeszítés) és az úgynevezett konszenzuális hatással (ellenoldali végtag tornáztatásával az érintett oldalra hatva) csökkenthető az izomsorvadás mértéke.  Ha a műtött terület külső rögzítést nem kapott, akkor az adott műtéttechnika engedte mozgáshatárokon belül és a konszenzuális hatást kihasználva kondicionálhatjuk az izmokat. A műtétet követő gyógytorna további fontos eleme a hegkezkezelés, a légzőtorna és a vénás torna is. 

Ízületi fájdalmak

  Ha hirtelen jelentkezik a fájdalom (egyik-napról a másikra), és egy hét alatt gyógyszeres kezelésre nem szűnik meg, kérem keressen fel! A személyes találkozás alkalmával eldöntöm, hogy szükséges-e valamilyen szakorvost felkeresnie, illetve milyen kezelést ajánlok.

Ha a tünetek régóta (3 hónapnál túl) fennállnak, akkor az érintett terület kímélése miatt az azonos oldali többi ízület és az ellenoldal túlterhelődik, amely helyzetet mielőbb meg kell szüntetni.   Ilyen esetben a gyógytorna azonnali megkezdése szükséges.

Preoperatív – protézis műtét előtti – gyógytorna

Magyarországon leggyakoribb a csípő és térdprotézisek beültetése. A kollégák sajnos nagyon ritkán hívják fel a beteg figyelmét arra, hogy mennyire fontos a műtét ELŐTTI gyógytorna. Ahhoz, hogy a beteg jó izomállapotban (megfelelő izomerővel rendelkezzen), izomegyensúlyban és lehetőség szerint korlátozott ízületi mozgás nélkül érkezzen a műtétre, nagyon fontos a műtétet megelőző gyógytorna végzése minimum 2 hónapig. A preoperatív gyógytorna megrövidíti a rehabilitációs időt és a járást segítő eszközök (járókeret, mankó, bot) használati idejét is.